Why I Haven’t Bought Peanut Butter In 3 Years

I used to buy peanut butter at the grocery store and then I realized how much added sugar is in it.  Fortunately there are all natural peanut butters so I decided to start buying it this way.  However, all natural peanut butters can get pretty expensive too.

I now make our peanut butter at home.  I am not a domestic diva and don’t like complicated or time consuming tasks.  I’m not a super cook, BUT, making this literally takes MINUTES and NO effort.  My kids also love it, so thats why I’m sold.  I first got the idea to make homemade peanut butter from mywholefoodlife.  For my family, I make our peanut butter with JUST peanuts and nothing else added.  I know some people probably prefer a more salty or sweet peanut butter, so I found from kitchn some quantity suggestions when adding oil, honey, and salt.  Here is the recipe below!  Enjoy it as much as we have!

RECIPE

  • 2 Cups Peanuts
  • 1-2 Tbsp Oil
  • 1 Tbsp Honey
  • 1/2 tsp Salt

Dump all ingredients in food processor.  Turn it on, walk away, come back in 3 minutes and voila done!

Our family personally doesn’t add the honey, salt or oil.  I just dump in peanuts,turn it on and wait for it to process.  I know some people prefer sweeter or more salty peanut butter so that is why I put it in the recipe.

Also if you want your peanut butter more creamy, you can just process it longer.  I typically store our peanut butter in the fridge since it is natural so it lasts longer.  You can store it at room temperature though if you would like.

On average a jar of natural peanut butter cost me $4.00 – $6.00.  I don’t know the cost break down of exactly how much I save, but I love that I am saving money and feeding my family healthier peanut butter with no extra effort.  I go to the bulk food section and stock up on peanuts and keep them in my pantry or freezer.  When I run out of peanut butter, it is the simplest thing to make.

My food processor I use to make the peanut butter in is one of my favorite kitchen appliances.  My hubby bought it for me a couple of years ago and I get so much use out of it.  If you start making your own peanut butter, this will pay for itself in no time.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *